Otpisani

Za sve banovane i otpisane sa drugih foruma kao i za sve zeljne zabave

HomeHome  PortalliPortalli  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 

Bandžiiii

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Marsovac
Admin

Male
Number of posts : 1139
Registration date : 2007-10-19

PostSubject: Bandžiiii   Mon Oct 22 2007, 14:02

Bandži džamp, ektremna sportska disciplina skakanja uz pomoć užeta i iskušavanje leta u provaliju (najčešće iznad vode) nije tako stara. Prvi skok zabeležen je 1. aprila 1979. godine sa Clifton Suspension mosta u Bristolu - četvoro članova kluba opasnih skokova je čak i uhapšeno ali su kasnije nastavili sa skokovima po Americi. Skakali su sa Golden Gate i Rozal George mostova, mobilnih platformi, iz balona

Do 1980. godine u svetu je zabeleženo nekoliko miliona uspešnih skokova - nova ekstremna "ludost" uzela je maha i počela sve više da osvaja one koji iskušavaju sopstvene granice u lučenju adrenalina. U osamdesetim, sport je postao jako popularan, a vremenom i sve bezbedniji, zahvaljujući sve savremenijoj opremi. Populirisao ga je i A.J.Hacket, Novozelanđanin koji je skakao sa raznih mostova i građevina – čak i sa Ajfelove kule. Skokovi su, u proseku i računajući sve lokacije odakle je moglo da se skače, izvođeni sa visina do 700 metara.

Bandži skokovi izvode se tako što je jedan kraj elastičnog užeta pričvršćen za telo ili članke i drugim delom za platformu sa koje se skače. Kada čovek skoči, uže se isteže i absorbuje energiju pada i skakač se ponovo pokreće nagore. Skakač oscilira gore-dole dok se sva energija ne ’utroši’.

Ognjen Kašanin, vlasnik i master team bandži centra na Adi Ciganliji, navodi da se na Adi skače sa 60 metara i da je to najviši kranski banži-džamp u ovom delu Evrope.

"Bandži u Beogradu postoji 13 godina. Za tih 13 godina imali smo zanimljive poduhvate. Najstariji skakač imao je 83 godine, najmlađi su bili blizanci od šest i po godina i devojčica od sedam godina. To je bio presedan, jer osobe ispod 18 godina ne skaču bandži. Kašanin navodi i da svako, prosečnog zdravlja, može da proba da skoči. Kada sam ja počeo da skačem, pre 12 godina, to je bio spoj straha i znatiželje. Kod bavljenja ovim sportom luči se veća količina adrenalina, a to je nešto na šta se čovek navuče. Žene se plaše, ali su mnogo iskrenije, priznaju da se plaše i brzo skoče. Muškarci koji se već bave ekstremnim sportovima i koji su pripremljeni skaču veoma lako. Čak mogu i da urade neku figuru pri skoku. Najčešće se ljudi, kad jednom skoče, ’prime’ i nastave da skaču. Sigurnost je stoprocentna i nikad nije bilo nikakvih neprijatnosti."

Kod bandži skokova najvažnija je oprema. Elastični konopci napravljeni su od posebnih elastičnih materijala. U istoriji bandžija povrede koje su se dešavale nastajale su usled neadekvatne opreme ili nedovoljne obučenosti za njeno korišćenje - kada elastičnost užeta nije bila dobro procenjena ili uže dobro pričvršćeno za platformu. Skakači su mogli da iskuse upetljavanje konopca oko tela, očne traume, iščašenja, modrice ili povrede kičme i unutrašnjih organa.

Sada je, zahvaljujući savremenim i modernim sigurnosnim sistemima, sve mnogo bezbednije, pogotovo kad se skače sa fiksnih kranova.

U Beogradu ta mogućnost iskušavanja bandži skoka postoji samo na Adi a početkom leta održava se i bandži kup, u okviru Sport festa.

Jelena Jovanović
Back to top Go down
View user profile
Prle
Pritajeni tigar

Male
Number of posts : 4201
Registration date : 2007-05-08

PostSubject: Re: Bandžiiii   Wed Jan 02 2008, 11:47

Nisam siguran da ja imam stomak za to

Tija bakcili, svi gi ja potepam, znas kako? Prvo si progutam jednu kocku shicer, pa se oni svi navadu na njojzi. Ondak si popijem 'ednu jaku crnu kavu da gi zacoravim, pa kad si ne znaju kude ce, tage si popijem 'ednu ljutu rakiju te gi potepam svi.
Back to top Go down
View user profile http://s1.ba.gladiatus.org/game/c.php?uid=19899
volleybaii girl
Novajlija
Novajlija

Female
Number of posts : 191
Registration date : 2008-01-01

PostSubject: Re: Bandžiiii   Wed Jan 02 2008, 17:01

a uu,e to sto dalje od mene... Rolling Eyes
Back to top Go down
View user profile